Walentynki 2018 

         14 luty- ta data jest znana każdemu. Tego dnia obchodzimy Walentynki.

         Święty Walenty żył na przełomie II i III wieku, za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego. Z wykształcenia był lekarzem, ale podążył za powołaniem i został duchownym.

Władca zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie. Biskup jednak złamał ten zakaz, gdyż błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce strażnika, która pod wpływem jego miłości odzyskała wzrok. Gdy cesarz się o tym dowiedział, rozkazał zabić duchownego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do ukochanej podpisując go „Od Twojego Walentego”. Egzekucji dokonano 14 lutego i tego dnia wspominamy też naszego świętego.

         Obecnie Walenty to patron zakochanych, ale nie tylko- jest uważany za obrońcę przed ciężkimi chorobami, zwłaszcza umysłowymi, nerwowymi i epilepsją.

         Uczniowie naszej szkoły również obchodzili Święto Zakochanych, połączone z Tłustym Czwartkiem. Urządzono zawody, w których brało udział dwoje przedstawicieli z każdej klasy. Zawodnicy tańczyli romantycznego walca, jedli pączki na czas oraz zgadywali tytuły i wykonawców piosenek miłosnych. Ponadto w kalamburach przedstawiali hasła związane z miłością, a podsumowaniem konkursu był quiz o „wiedzy walentynkowej”. Dużym zaskoczeniem było zajęcie pierwszego miejsca ex aequo klas I b, I a oraz III b, które uzyskały łącznie po 25 punktów. Dogrywka, która wyłoni zwycięzcę, odbędzie się po feriach.

         Naszym liderom życzymy powodzenia w dogrywce, a wszystkim uczniom mile spędzonych ferii zimowych!

 

Tekst: Wiktoria Witkowska, kl. I b

Zdjęcia z walentynek: Agata Wiśniewska kl. Ia