Studniówka – potoczna nazwa balu przedmaturalnego, który odbywa się w przybliżeniu sto dni przed rozpoczynającymi się w maju maturami.

Studniówki zwykle odbywają się w styczniu lub w lutym. W balu udział biorą uczniowie klas maturalnych z osobami towarzyszącymi oraz z zaproszonymi przez nich nauczycielami, którzy uczyli ich przez okres szkoły średniej. Zazwyczaj obowiązują stroje wieczorowe.

Pierwszym tańcem jest polonez, który tańczą maturzyści z zaproszonymi osobami towarzyszącymi oraz niekiedy nauczycielami.

Jest to typowo polska tradycja, niemająca żadnego odpowiednika na świecie. Poza Polską tego typu bale są organizowane dopiero po zdanych egzaminach. W Czechach na zasadach podobnych do Studniówki odbywa się w styczniu lub w lutym Maturitní ples.

Studniówka jest wyjątkowym wydarzeniem dla każdego maturzysty. Przeżywamy ją tylko raz. Mimo iż zdarza nam się przebywać jako osoby towarzyszące na innych studniówkach to nie to samo. Spędzona z własną klasą, z własnymi nauczycielami i przyjazną osobą towarzyszącą jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju.

Studniówka naszego liceum odbyła się 17 stycznia 2015 roku, miała miejsce w Sali Bankietowej „Lord” w Staszowie. Zostali na nią zaproszeni wszyscy nauczyciele na czele z Panią Dyrektor oraz Wójt Gminy Bogoria.

Wszyscy uczestnicy balu pytani o wrażenia mówią, że była to bardzo udana i nie zapomniana zabawa. Wszystko odbyło się kulturalnie i z uśmiechem. Każdy z gości bawił się dobrze i miło wspomina ten wieczór. Była to zasługa rodziców, nauczycieli, jak i samych maturzystów, którzy pomagali w organizacji balu.

Czas szybko płynie, więc życzmy maturzystom połamania piór na nadchodzącym nieuchronnie egzaminie dojrzałości.

Tekst: Nowak Sylwia kl. Ib

 Zdjęcia ze studniówki: --> 

 Materiał filmowy: -->