8 marca obchodzimy Dzień Kobiet, to święto szczególne , obchodzone we wszystkich czasach i kulturach – zawsze w uroczysty – choć różny sposób. Z tej okazji w naszej szkole została przygotowana przez naszych kolegów akademia.
Miała ona charakter humorystyczny, jednak podkreślała ważną  rolę kobiety w życiu każdego mężczyzny.

Pan Dyrektor złożył specjalne życzenia wszystkim Paniom oraz przekazał kwiaty na ręce Pani Dyrektor Ewy Krzyżanowskiej-Brudek. Dziś każda z Pań została obdarowana symbolicznym kwiatkiem, słodkościami i pięknymi życzeniami. W dzisiejszych czasach „najmodniejsze” są róże i tulipany. Kobiety usłyszały dziś wiele ciepłych słów i życzeń.

Co roku, 8 marca kobiety obchodzą swoje święto – Dzień Kobiet. Jednak mało kto wie, że to święto jest wyrazem szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Zostało ustanowione dla upamiętnienie strajku 15 tysięcy kobiet, pracownic fabryki tekstylnej, które właśnie 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące kobiety w pomieszczeniach fabrycznych, w celu uniknięcia rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet. Z inicjatywy Klary Zetkin, na zjeździe w Kopenhadze w dniu 8 marca 1910 roku, ustanowiono święto wszystkich kobiet, które po raz pierwszy obchodzono w 1911 roku. 
W okresie PRLu, kiedy święto było szczególnie popularne, mężczyźni wręczali kobietom standardowy zestaw składający się z goździków i rajstop. Nasze babcie i mamy do dziś z rozbawieniem wspominają tamte czasy. W niektórych krajach, właśnie w tym dniu organizowane są demonstracje feministyczne. W Polsce co roku odbywa się tzw. "Manifa" organizowana w Warszawie przez nieformalną grupę Porozumienie Kobiet 8 Marca.
Jak widać, Dzień Kobiet ma całkiem ciekawą. W Polsce uroczyste obchody Dnia Kobiet zniesiono w 1993 roku - od tego też czasu święto obchodzone jest dużo skromniej, co nie znaczy, że jest z tego powodu gorsze lub mniej ważne.
Każdej Kobiecie z pewnością będzie miło, gdy otrzyma piękny bukiet kwiatów, pudełko czekoladek czy okolicznościową kartkę. Warto jednak pamiętać, żeby szanować Kobiety każdego dnia, a nie tylko z okazji 8 marca...

Wszystkim przedstawicielkom płci pięknej,
Składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia,
Pomyślności i samych pięknych dni w życiu,
Życzę by uśmiech rozpromieniał Wasze twarze
Byście zawsze czuły się doceniane.

Tekst: Asia Nowak, kl IIIb

 Zdjęcia z uroczystości - Martyna Kapusta, kl Ia 

 Materiał filmowy z uroczystości - Adam Krzyżanowski