GAZETKI SZKOLNE

Na początek przedstawiam krótką definicję gazetki. Według opinii uczniów jest to prostokątna przestrzeń czasami przypominająca świeżo skoszony trawnik, na którym znajduje się niezliczona ilość obrazów, pism, artykułów, ciekawych haseł i powiedzeń.

Na naszym korytarzu szkolnym znajduje się dokładnie 12 tablic poświęconych gazetkom. Spotkać je można niemalże w każdym zakątku naszej szkoły. Znajduje się na nich wiele istotnych informacji na temat funkcjonowania naszego liceum, jak również bezlik interesujących artykułów z poszczególnych dziedzin nauki i życia. Mówiąc krótko: dla każdego coś dobrego.

  • Gazetki o powstaniu styczniowym

Prace te przedstawiają wydarzenia dziejące się dokładnie 150 lat temu – w 1863 r. Można na nich znaleźć wiele ważnych i ciekawych informacji, a także poznać kulisy wydarzeń z tego czasu. Zawarte są w nich informacje na temat wybitnych przywódców (np. Romuald Traugutt) czy działań zaborcy (np. wielka branka, represje ze strony caratu). Można też znaleźć ciekawostki o wydarzeniach rozgrywających się w naszym regionie. Obok sali historycznej znajduje się plansza skupiająca informacje dotyczące wyłącznie okolic Bogorii w czasach powstania styczniowego. Prawdopodobnie większość  z nas nawet nie myślała o tym, że 150 lat temu odgrywały się w naszej okolicy istotne bitwy! Jest to np. bitwa pod Jurkowicami. 

  • Gazetka o Konstytucji 3 Maja

Jest to kolejna praca upamiętniająca istotne wydarzenia z polskiej historii. Zawarte są w niej informacje na temat konstytucji 3 Maja, której uchwalenie było próbą ratowania ojczyzny przed rozbiorami. Można w niej znaleźć treść konstytucji lub dowiedzieć się czegoś o osobach, które nad nią pracowały (np. Stanisław Małachowski, król Stanisław August Poniatowski, ksiądz Hugo Kołłątaj). Największą uwagę przykuwa sławne dzieło wybitnego polskiego malarza Jana Matejki pt. „Rejtan”. Przedstawia ono posła-patriotę, który własnym ciałem zasłania drzwi do sali, w której ma się odbyć zatwierdzenie rozbiorów. Stojący obok inni posłowie wraz z liderem są zadumani i smutni. Ich miny wskazują, że na ratunek upadającej ojczyzny jest już za późno.

  • Gazetki językowe

Gazetka anglistyczna

Projekt ten jest bardzo praktyczną pracą. Zmieniany wraz z porą roku zawiera słownictwo wiążące się z każdą z nich. Przystrojona charakterystycznymi elementami wskazuje na walory danej pory roku i jest zarazem sposobem na zapamiętanie słówek.

Gazetka z języka niemieckiego

„Der Fuhlih Kommt” – „Idzie wiosna”. Co prawda gazetka już trochę nieaktualna, ale mimo wszystko zachwyca nas ciekawymi obrazkami i zdjęciami przedstawiającymi piękne wiosenne, krajobrazy. „Wisienką na torcie” jest wielkie, promienne, uśmiechnięte słońce.

  • Tablice informacyjne

Oprócz gazetek stawiających na łączenie praktyki z teorią w naszej szkole mamy też tablice czysto informacyjne. Dzięki nim uczniowie naszej szkoły mogą na bieżąco poznawać sytuację szkolną. Zawarte są w nich dyżury nauczycieli, szczęśliwy numerek, a także plakaty dotyczące życia gminy (koncerty, uroczystości, zabawy i inne). Maturzyści mają też swoją własną planszę, na której zapisana jest kolejność zdawania egzaminów maturalnych w poszczególnych dniach.