Tradycją w naszej szkole stało się, iż w ostatnich dniach października świętujemy Dzień Języków Obcych. W tym roku wydarzenie to przypadło 31 października. Na kilka dni przed tymi obchodami, przewodniczący wylosowali kraj, który klasa miała za zadanie reprezentować podczas turnieju. 

Konkurs przeprowadzono w trzech etapach. W pierwszym, uczniowie mogli dokonać wyboru - przedstawić krótką informację, piosenkę, taniec lub inne ciekawe szczegóły związane z kulturą państwa. Drugi etap polegał na przygotowaniu i zaserwowaniu dania tradyjnego w reprezentowanym kraju. W trzecim, rozstrzygnął się konkurs na najładniejszą dynię Halloween'ową, w którym nie miała sobie równych dynia, przygotowana przez klasę 2A.

Podróż po mapie świata rozpoczęliśmy od Australii, gdzie przewodnikiem była klasa IC. Uczniowie przedstawili informacje na temat wylosowanego państwa. Szczególnie zaciekawiły nas informacje na temat zwierząt żyjących w tym kraju: kangurzyce same mogą decydować o płci swojego dziecka. Klasa IC poczęstowała jury i wszystkich uczniów, przygotowanymi przez nich lamingtonami, czyli ciasteczkami, które do szkoły zabiera każdy australijski uczeń.

Z Australii przenieśliśmy się do Japonii. Podczas podróży w Kraju Kwitnącej Wiśni dowiedzieliśmy się, iż wielkim zagrożeniem jest tam posiadanie tatuażu, gdyż charakteryzuje to przynależność do grupy kryminalnej. Klasa IA przedstawiła nam także wiele geograficznych ciekawostek na temat tego miejsca.

Następnie staliśmy się gośćmi Rosji. Klasa IIA zaprezentowała wiele rosyjskich symboli i zagadnień związanych z tym potężnym krajem. Uczennice poczęstowały nas przepysznymi, rosyjskimi przekąskami.

Do słonecznej Italii przyciągnęły nas dźwięki włoskiej piosenki, zaśpiewane przez koleżankę z klasy IIIB. Uczniowie tej grupy przygotowali specjalnie personalizowane cukierki z napisami w języku włoskim i polskim. Można było skosztować też jednej z najpopularniejszych przekąsek w tym przepięknym państwie - bruschetty oraz wspaniałego włoskiego deseru - tiramisu.

Zdecydowanie najbardziej do gustu przypadł jury występ uczniów klasy IIB, toteż dostali oni dodatkowe punkty. Reprezentaci Wielkiej Brytanii zaskoczyli nas swoją pomysłowością. Na scenie pojawiła się Królowa Elżbieta w towarzystwie kelnera. Jej dostojności bronił sam James Bond. Swoją rolę odegrał także Harry Potter, a na zakończenie dziewczęta wykonały układ choreograficzny z wykorzystaniem kolorowych pomponów. Jury skosztowało bostońskiej herbaty, a uczniowie zajadali się wypiekami przygotowanymi przez klasę IIB.

Dziewczęta z klasy IIIA zaprosiły nas do USA. W progi kraju wprowadził nas sam prezydent Donald Trump wraz ze swoją małżonką. Mogliśmy zauważyć tam między innymi Statuę Wolności. Gościliśmy też w McDonaldzie. Dowiedzieliśmy się, że istnieje tam wiele kasyn, gdzie pieniądze "spadają z nieba". Jako charakterystyczną potrawę uczennice przygotowały pancake'i.

Swoją podróż zakończyliśmy we Francji. Kraj, gdzie jedzenie żabich udek, to nic dziwnego przedstawili nam uczniowie klasy IB. Zaprowadzili nas w najbardziej romantyczne miejsce na świecie - Wieżę Eiffla. Opowiedzieli także, o kulturze Francji i sławnych Francuzach. Swój występ zakończyli melodią francuskiego hymnu narodowego. Życząc wszystkim "Bon Appetit" zaserwowali nam rogaliki i przekąski z ciasta francuskiego.

Jury w składzie Pani Anna Mikula, Pani Ewa Wątroba oraz przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego - Mikołaj Sanecki, zadecydowało o ostatecznym wyniku turnieju:

1 miejsce klasa IIA
2 miejsce klasa IIIA
3 miejsce klasa IIIB i IIB

Trzeba przyznać, iż poziom był bardzo wysoki, dlatego serdecznie gratulujemy zwycięzcom. W nagrodę - klasy, które zajęły miejsca na podium - mogą wykorzystać jeden dzień bez pytania.  

 

Tekst: Aleksandra Pańczyk, Aleksandra Kasińska kl. IIIb 

Zdjęcia: Aleksandra Kasińska IIIb

Materiał filmowy: Adam Krzyżanowski