.

 

„Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów.”

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto, które obchodzimy 8 marca. Za jego pierwowzór przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia. Pierwszy Dzień Kobiet obchodzony był 28 lutego 1909 roku, ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki, po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku. Od 1910 roku obchodzimy go 8 marca.

Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem w 29 krajach w różnych zakątkach świata. Obecnie w naszym kraju Panie obdarowywane są najczęściej kwiatami oraz słodyczami.

W naszej szkole jest to święto szczególne. 8 marca 2019 roku odbyła się uroczysta akademia. Podczas występu chłopcy podziękowali wszystkim kobietom, obecnym na co dzień w ich życiu – Pani Dyrektor, Paniom z grona pedagogicznego i pracującym w naszym liceum oraz koleżankom.

Podczas akademii mieliśmy okazję usłyszeć piosenki i wiersze, które idealnie nawiązywały do Dnia Kobiet. Na zakończenie obejrzeliśmy występ szkolnego kabaretu. Chłopcy tym razem przedstawili skecz „Strajk”.

Na zakończenie uroczystości panowie wręczyli wszystkim Paniom prezenty – kwiaty i słodkości.

Wszystkiego najlepszego  z okazji Dnia Kobiet!

 

Tekst: Magdalena Siwonia, kl. IIB

Zdjęcia: Ola Karwacka kl Ia

 Materiał filmowy: Adam Krzyżanowski