14 lutego 2019 roku obchodziliśmy bardzo ważne wydarzenie w szkolnym kalendarzu  – Walentynki! Patron tego święta – Walenty- z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego, który za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów.

Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r., czego pamiątką są właśnie Walentynki. Św. Walenty jest patronem nie tylko zakochanych, ale także jest uważany za obrońcę przed ciężkimi chorobami, zwłaszcza umysłowymi.

Święto to uczciliśmy wspólnym słuchaniem dedykowanych życzeń i piosenek przez uczniów naszej szkoły. Nie zabrakło utworów skierowanych do grona pedagogicznego, a także zakochanych par.

Życie zna tylko jeden cud – miłość.
B. Szczęsny Herbaczewski

 

Tekst: Magda Siwonia, Wiktoria Witkowska II B