9 października 2018 roku wypadała 9. rocznica nadania naszej szkole imienia Jana Pawła II, zaś tydzień później minęło 40 lat od momentu wyboru Karola Wojtyły na biskupa Rzymu. Obie te rocznice nasze liceum obchodziło 24 października, kiedy to uczniowie wraz z panią katechetką Żanetą Kaczmarczyk przygotowali program artystyczny poświęcony życiu i nauce tego niezwykłego człowieka, jakim był Jan Paweł II.

Na początku przywitani zostali wszyscy nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie oraz zaproszeni goście, wśród których byli księża z parafii Bogoria – Andrzej Wierzbicki i Tadeusz Janda.

Podczas uroczystej akademii występujący przedstawili życiorys sławnego Polaka, począwszy od narodzin, przez tragiczne wydarzenia związane ze śmiercią najbliższych i rozpoczęcie drogi jako sługa Boży, aż po Stolicę Apostolską i wybór na papieża. Publiczność miała też okazję obejrzeć kilka nagrań, przedstawiających najważniejsze momenty pontyfikatu papieża.

Uczniowie recytowali wiersze, a także śpiewali pieśni. Szczególne poruszenie wśród publiczności spowodowała ukochana przez papieża „Barka”. Prezentowane teksty i utwory muzyczne nie tylko mówiły o jego świętości, ale także o radości życia, pogodnym usposobieniu i uśmiechu, jakim Jan Paweł II obdarzał każdego, kogo spotkał na swojej drodze.  

Na zakończenie apelu głos zabrała pani dyrektor, a następnie ksiądz Andrzej Wierzbicki, który opowiedział zgromadzonym na sali swoje wspomnienia związane z Karolem Wojtyłą i zaapelował, aby wszyscy starali się wypełniać naukę Jana Pawła II, który powinien być naszym wzorem do naśladowania.

„Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć…         

Musicie być mocni miłością, która cierpliwa jest, łaskawa jest…”

 

Tekst: Magda Siwonia, Wiktoria Witkowska II b

Zdjęcia: Hubert Bernyś III b

Film z uroczystej akademii: Adam Krzyżanowski