.

 

8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet

„W każdej silnej kobiecie jest pierwiastek słabości, który mężczyzna powinien chronić, nie wykorzystywać.”- Charlotte Nieszyn-Jasińska

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto, które obchodzimy co roku 8 marca. Pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach  i strajkach w Nowym Jorku. Było to 28 lutego 1909 roku.

Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w 29 krajach świata zaczynając od Albanii, a kończąc na Zambii.
Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki. W niektórych krajach (jak Rumunia) dzień ten jest równoważny z dniem matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom.

Obecnie w naszym kraju Panie w tym dniu zostają obdarowane różnymi prezentami, najczęściej są to kwiaty oraz słodycze.

8 marca 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia w wykonaniu Panów z naszej szkoły. Akademię prowadziła dwójka panów, Krzysztof Lelakowski i Wiktor Łoch. Zaczęło się od powitania gości, potem drogie Panie zostały zaproszone
do wysłuchania wierszy oraz anegdot związanych z Ich świętem.
Kolejnym etapem akademii był występ młodych wokalistów, tj. Mateusza Łocha
i Jakuba Łasisza, którzy nie przelękli się wyzwania śpiewu przed całą społecznością szkolną, zaraz po występie wokalistów na scenie pojawili się uczniowie z kabaretem „Familiada”. Na koniec mężczyźni złożyli piękne życzenie oraz wręczyli kwiaty Paniom.
"Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów."
Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet!
 


TEKST: Wiktor Łoch III B
ZDJĘCIA: Ewelina Tokarska, Anna Barańska III B

Materiał filmowy : Adam Krzyżanowski