.

W dniach od 26 do 28 lutego 2018 roku w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne. Rekolekcje wielkopostne to taki szczególny i wyjątkowy czas w roku liturgicznym Kościoła. Jest to czas próby, czas lekcji i nauk, kiedy uczymy się roztropności, mądrości ducha i stajemy się lepsi. Czas rekolekcji jest bardzo znanym aktem pokutnym w Kościele od wieków – aktem duchowych ćwiczeń. Dlatego rekolekcje odprawiają wszyscy: papież, biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice, małżonkowie, rodzice, dziadkowie, studenci, uczniowie, osoby chore i niepełnosprawne, osoby samotne i rozwiedzione…

W czasie rekolekcji wielkopostnych warto także przeczytać coś, co pomoże inaczej myśleć, zobaczyć bliźniego i z nim się pojednać.  Same zaś rekolekcje mają dodać sił, odwagi, otuchy i nadziei na dalszą ziemską wędrówkę.

W tym roku rekolekcje w naszej szkole poprowadził ojciec Franiszek Gerla. Rekolekcjonista podkreślał ważność Jana Pawła II czy  świętego Maksymiliana Kolbe. Jednak większość uczniów uwagę skupiła na idei wielkiego postu. Ważna jednak kwestią był fakt, że człowiek jak nikt inny potrzebuje wiary oraz wiedzy która przybliża nas do samego Boga. Drugiego dnia rekolekcji swoją uwagę skupialiśmy wokół rodziców, którzy zawsze służą dobrą radą. Rekolekcjonista podał przykład młodej dziewczyny, która poszła za głosem serce, nie słuchając swoich rodziców  co skończyło się dla niej bardzo źle. Dlatego też, powinniśmy czerpać naukę z tej historii. Ostatniego już dnia został poruszony temat ważności religii na świecie a szczególnie w ZSRR, gdzie ludzie chcieli wiary, dostępu do modlitwy czy możliwości wyspowiadania się.

Tekst i zdjęcia : Weronika Szostak kl. IIb