.

6 grudnia to magiczny dzień, w którym Święty Mikołaj rozwozi prezenty po całym świecie.
Czy to nie dziwne, że ten pan z długą, siwą brodą wie, co każde dziecko chce otrzymać?
Oczywiście, że nie! Odpowiednio wcześniej wysyłane są „listy zakupów”.
Lecz tylko grzeczne dzieci zostają nagrodzone- pozostali dostają rózgi, które są znakiem, że Mikołaj widzi ich złe uczynki!

W tym roku uczniowie naszego liceum również napisali taki list, a kochany Mikołaj odwiedził nas z torbą- wbrew pozorom, głęboką na kilometr- prezentów. Wszyscy otrzymali słodkie podarki, a w ramach podziękowania młodzież pod okiem Samorządu Uczniowskiego przygotowała krótki występ artystyczny. Każda klasa zaśpiewała wspaniałe piosenki, które wprowadziły nas w klimat nadciągających Świąt Bożego Narodzenia.

Każdy zna postać Mikołaja jako starszego mężczyzny z długą brodą, ubranego

w czerwony strój z workiem prezentów. W Polsce wizerunek Świętego jest zainspirowany biskupem Mikołajem z Miry, który pomagał biednym i potrzebującym.
Z czasem stał się patronem dzieci, złodziei i lichwiarzy.

A czy wiedzieliście, że:

* my znamy Świętego Mikołaja, w Chinach wołają na niego Shengdan Laoren, w Anglii Father Christmas, we Francji Pere Noel, na Hawajach Kanakaloka, w Hiszpanii Los Reyes Magos,

w Japonii Santa Kurohsu, w Rosji to Dziadek Mróz, a na Węgrzech Karácsony Apó.

* na świecie jest ponad 2 miliardy dzieci, ale Św. Mikołaj nie odwiedza m.in. małych muzułmanów czy buddystów. To zmniejsza liczbę do „zaledwie” 378 milionów. A zważywszy na strefy czasowe i ruch obrotowy Ziemi, czas jego pracy wydłuża się do 31 godzin!

*Kostaryka, Kolumbia i część Meksyku nie jest obsługiwana przez Mikołaja. Zgodnie

z tamtejszą tradycją osobą roznoszącą prezenty jest El Niño Jesus, czyli Dzieciątko Jezus.

* czerwononosy renifer zgodnie z tradycją nazywał się Rollo, później zaczęto mówić na niego Reginald. Rudolfem nazwał go piosenkarz Robert L.May, autor kompozycji “Rudolph the  Red-Nosed Reindeer”.

* aktualnie siedziba Świętego Mikołaja znajduje się w Finlandii. Każdy może wysłać do niego list, a nawet są duże szanse na otrzymanie odpowiedzi. Podobno dobrze zna także język Polski!

Adres pod który można wysłać list to:

Santa Claus, Arctic Circle

96930 Rovaniemi

Finlandia

 

Tegoroczne Mikołajki przebiegły w fantastycznej atmosferze. Liczymy, że w przyszłym roku będą równie udane!

 Zdjęcia z uroczystości mikołajkowych