Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989. Jest dniem wolnym od pracy.

Dzień 11 listopada celebrowany był jako święto upamiętniające odzyskanie niepodległości od roku 1920. W II Rzeczypospolitej w dniu tym zawsze odbywały się defilady wojskowe, msze święte w intencji ojczyzny, uroczystości na szczeblu państwowym. 11 listopada w Belwederze wręczano ordery Virtuti Militari.

Po przewrocie majowym obchody kolejnych rocznic były uroczystościami ściśle wojskowymi – marszałek Piłsudski na placu Saskim w Warszawie dokonywał przeglądu pododdziałów, a następnie odbierał defiladę. Z okazji obchodów plac Saski w stolicy przemianowano placem marszałka Józefa Piłsudskiego. 11 listopada 1932 odsłonięto Pomnik Lotnika w Warszawie. Rangę święta państwowego nadano temu świętu dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości, i do czasu wybuchu II wojny światowej obchody państwowe odbyły się tylko dwa razy. Od 1926 r. 11 listopada był dniem wolnym od pracy w administracji rządowej i szkolnictwie na podstawie okólnika wydanego przez Prezesa Rady Ministrów Józefa Piłsudskiego.

Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu marsz. Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Pomniejsze formy obchodów to: Bieg Niepodległości w Warszawie, angażujący dziesiątki tysięcy uczestników, w tym wielu celebrytów i polityków, wykłady historyczne, koncerty patriotyczne czy parady głównymi ulicami miast.

W piątek (08.11.) w naszym liceum odbyła się akademia upamiętniająca rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowaną przez panią mgr Małgorzatę Kuchniak. Udział w niej wzięli uczniowie klas pierwszych, którzy z należytym szacunkiem odnieśli się do powagi tego dnia. Wśród uczniów panowała atmosfera pełna rozważań nad przeszłością naszej ojczyzny. Recytowane wiersze były przeplatane z patriotycznymi pieśniami, przez m.in. „Legiony”, „ Białe róże”. My, jako młode pokolenie nie zdajemy sobie sprawy co to znaczy żyć w kraju, które jest pod zaborami. W którym mowa w ojczystym języku jest zakazana. Dlatego wszystko co w naszej mocy to oddać szacunek i w pełni cieszyć się z tego, że Polska nadal jest Polską. Przedstawienie było także dla każdego krótką lekcją z historii, która z pewnością zostawiła trwały ślad w naszej pamięci.

Autor tekstu: Justyna Madej kl III A

 Zdjęcia z akademii wykonała:  Basia Kasińska  kl. II ,,B” 

 Materiał filmowy z akademii  

 Materiał z głównych obchodów Narodowego Święta Niepodległości - znajduje się 
 na stronie internetowej Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii  -- >  Kliknij tutaj